Ledigt jobb: Butikssäljare, fackhandel
- Jobb
- Butiksmedarbetare sökes till Klädscoopet i Jönköping

Butiksmedarbetare sökes till Klädscoopet i Jönköping
Klädscoopet i Jönköping ABJönköpings län, Jönköping
Tidigare erfarenhet är önskad
~31 900 kr / per månad ->
Fast månads- vecko- eller timlön
Utbildning:
Företagsekonomi, handel och administration
Gymnasial utbildning
Klädscoopet är en damklädesbutik i Jönköping. Vi riktar oss mot en målgrupp på kvinnor över 30 år. Vi är kända för vår gedigna service och kunnande.
Vi intervjuar kontinuerligt och anställer när vi hittat lämplig sökande.
Vi söker dig som har erfarenhet av att jobba inom handeln. Du kanske studerar hel/halvtid (eftergymnasial utbildning) och behöver en extra inkomst vid sidan av studierna. Eller är en nybliven pensionär med mera att ge som skulle vilja få ett socialt sammanhang samt extra inkomster. Eller jobbar i en annan butik och behöver mera timmar.
Du är glad, serviceinriktad och trevlig. För att lyckas i rollen måste du älska mötet med kunden och få en kick av att ge service utöver det vanliga.
Självklart har du även intresse av och följer med i olika trender. Din främsta uppgift är försäljning och att hjälpa våra kunder med att hitta de plagg som bäst passar dem och möter deras speciella behov av kläder. Ibland hjälper du med publiceringen av inlägg på sociala medier.
Arbetet innefattar även uppackning av varor, kontrollera att antalet varor stämmer mot bifogad följesedel och att följesedlar stämmer med beställnings-/orderbekräftelseunderlag, prismärkning, hänga om i butik, bidra till skyltning, städning av butikslokalens utrymmen, se till att butikslokalen är representativ under försäljningsdagens lopp, kassahantering mm.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Spendrups
-
Svenska Trygghetslösningar AB
-
Willys Jönköping Österängen
-
Marknadsanalytiker och marknadsförare m.fl.
Saab Dynamics AB
-
Lanab AB