Hitachi Energy Sweden AB - Logo

Jobbannons: Ingenjör inom Inbyggda System på Hitachi Energy

Hitachi Energy Sweden AB

Dalarnas län, Ludvika

Tidigare erfarenhet är önskad

27 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Möjligheten

Gå med i Hitachi Energy och bli en del av ett team som arbetar för en hållbar energiframtid för alla. Du kommer att arbeta med betydelsefulla projekt som försörjer hem, skolor, sjukhus och fabriker, samtidigt som du samarbetar med en mångsidig grupp av begåvade ingenjörer. Vår innovativa teknik för högspänd likström (HVDC), inklusive MACH™-systemet, revolutionerar överföring av elektricitet över långa avstånd. Som medlem i vårt FoU-team kommer du att bidra till utvecklingen av nästa generations system och underhålla befintliga, allt inom en stödjande och samarbetsvillig miljö. Ta med din passion och energi till ett globalt team som värdesätter mångfald och innovation.

Hur du gör skillnad

  • Engagera dig i utvecklingen och underhållet av ett brett spektrum av inbyggda system (ARM, DSP, SoC...), från förstudie och design till tester och integration.
  • Utveckla högkvalitativa mjukvarumoduler inom angivna tidsramar och effektivt underhålla dem, inklusive implementering av förbättringar och buggfixar.
  • Skapa specifikationer och dokumentation för mjukvarukomponenter för att säkerställa tydlighet och konsekvens.
  • Upprätthålla hög kodkvalitet genom kodgranskningar, testautomatisering och efterlevnad av aktuella mjukvaruutvecklingsprocesser.
  • Arbeta nära interna och externa kunder i agila, tvärfunktionella team för att leverera innovativa lösningar.
  • Upprätthålla Hitachi Energys kärnvärden av säkerhet och integritet genom att ta ansvar för dina handlingar och visa omtanke för dina kollegor och verksamheten.

Din bakgrund

  • Examen på kandidat- eller masternivå inom Inbyggda system, Datavetenskap, Elektronik eller Elektroteknik.
  • Solida erfarenheter av inbyggd mjukvaruutveckling med C/C++ och C#, med expertis inom realtids-/styrapplikationer och RTOS.
  • Förståelse för överföringssystem, AC/DC-konvertering och distribuerad digital kontroll.
  • Förståelse för SW-SW och SW-HW-integration, eftersom systemen involverar mjukvara, hårdvara och FPGA-komponenter.
  • Erfarenhet av felsökning och rotorsaksanalyser.
  • God kunskap i affärsengelska.

Vad vi erbjuder

  • Kollektivavtal
  • Flexibel arbetstid
  • Vård- och wellnessersättning
  • Fantastiska karriärmöjligheter inom Hitachi Energy både i Sverige och globalt
  • Mentor som stöd under onboardingsfasen
  • Olika utbildningar och utbildningar som stöder medarbetarutveckling
  • Mångsidigt företag med över 70+ nationaliteter som arbetar i Sverige
  • Tilläggsersättning för föräldraledighet
  • Medarbetarförmånsportal med tusentals rabatter och förmåner

Mer om oss

Ansökningar kommer att granskas löpande, så dröj inte – ansök idag.

Rekryteringschef Somayeh Sarikhani, [email protected], svarar gärna på dina frågor angående denna tjänst.

Fackliga representanter - Sveriges Ingenjörer; Mikael Hjort, +46 107-38 25 73; Ledarna: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43; Unionen: Fredrik Holmgren, +46 107-38 21 85. Övriga frågor kan riktas till Lead Recruiter, Agata Koper, [email protected].

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Spara stort på Vimla – Mobilabonnemang för 20 kr/mån + 100 GB extra surf
    Ons, 4 mar 2026 - 22:00
  • Opinionen - Opinionsläge: Demoskop februari 2026 – Centern ökar, S fortsatt störst
    Fre, 27 feb 2026 - 09:35
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02