Ledigt jobb: HR-specialist/HR-adviser
- Jobb
- HR Direct Advisor till Tetra Pak
HR Direct Advisor till Tetra Pak
AB Tetra PakSkåne län, Lund
Tidigare erfarenhet är önskad
13 dagar kvar
att ansöka till jobbet
På Tetra Pak åtar vi oss att göra mat säker och tillgänglig, överallt; och vi skyddar det som är bra – skyddar mat, skyddar människor och skyddar planeten. Genom att göra detta berör vi miljontals människors liv varje dag.
Och vi behöver människor som du för att få det att hända.
Vi ger dig möjlighet att nå din potential med möjligheter att göra en påverkan att vara stolt över – för mat, människor och planeten.
Jobbsammanfattning
HR Service Centers är ansvariga för att leverera världsklass service till vår verksamhet. Det är en samarbetsmiljö där du tillhandahåller service till både anställda och chefer inom Tetra Pak-verksamheterna i EMEA-tidszonen.
Vi söker nu en HR Direct Advisor som ska ansluta sig till vårt team, som kommer att agera som första linjens stöd till anställda och chefer. Denna roll säkerställer att HR-relaterade frågor och förfrågningar löses och att kvalitativ HR-information sprids i organisationen.
Rollen är en tillsvidareanställning, med en provanställningsperiod.
Du kommer att vara baserad i antingen Budaörs, Lund eller Istanbul, där teammedlemmarna finns.
Vad du kommer att göra
Som HR Direct Advisor kommer du att:
- Agiera som första linjens stöd i HR Service Center, dvs. vara den primära ingången till alla HR-frågor.
- Ge professionell vägledning och stöd genom ärenden och telefonsamtal i tid till inkommande ärenden och registrera dem i vårt ärendehanteringssystem C4C.
- Öka anställdas och chefers kunskap och medvetenhet om ansvar i HR-frågor.
- Bidra till HR-kunskapen genom att representera HR Direct som ambassadör inom organisationen internt i HR och mot kunder.
- Uppdatera interna kunskapsdatabaser (t.ex. FAQ, kunskapsartiklar etc.) och informera HR Direct-kollegor vid behov.
- Vägleda och hänvisa kunder till information på HR självbetjäningsportal (ORBIS) för att främja en vana att hitta nödvändig data på portalen.
- Underhålla och uppdatera förändringar av HR-information till slutanvändare på portalen.
- Vid behov vidarebefordra ärenden till lämplig HR-administratör eller HR-specialist (andra linjens stöd).
- Säkerställa att ärenden stängs inom SLA-tid.
- HR Direct-relaterad rapportering.
Vi tror att du har
- Universitetsutbildning inom HR-området.
- 1-2 års professionell HR-relaterad erfarenhet eller kundserviceerfarenhet.
- Utvecklad engelska.
- Kunskap i antingen italienska, svenska eller franska ses som en fördel.
Personliga färdigheter och förmågor:
- Du har en stark kundservicementalitet.
- Du är strukturerad och noggrann.
- Du har utmärkta kommunikationsfärdigheter och interpersonella förmågor.
- Du uppskattar en hög nivå av interaktion och exponering i vardagliga situationer.
Vi erbjuder dig
- En mängd spännande utmaningar med gott om möjligheter till utveckling och utbildning i en verkligt global miljö.
- En kultur som främjar en anda av innovation där våra branschexperter driver synliga resultat.
- En likvärdig anställningsupplevelse som värdesätter mångfald och inkludering.
- Konkurrenskraftig lön och förmåner med flexibla arbetsarrangemang.
Ansök nu
Om du är inspirerad att vara en del av vårt löfte att skydda det som är bra; för mat, människor och planeten, ansök via vår karriärsida på https://jobs.tetrapak.com/.
För att ta reda på mer om hur det är att arbeta på Tetra Pak i Lund, ta en titt på följande webbplats: Vi är Tetra Pak Lund.
Denna jobbannons går ut den 2026-04-07.
För att veta mer om positionen, kontakta Erik Nordahl på [email protected].
Frågor om din ansökan kontakta Josephine Malalla på +46 46 36 5253.
För dem som ansöker från Sverige, för information om fackföreningar, kontakta Sveriges Ingenjörer Lars Haraldsson på +46 46 36 2533 och Unionen Lisbeth Larsson på +46 46 36 2320.
Mångfald, jämlikhet och inkludering är en del av hur vi arbetar varje dag. Vi ger människor en plats att tillhöra och stöd att blomstra, en miljö där alla kan vara bekväma med att vara sig själva och har lika möjligheter att växa och lyckas. Vi omfamnar olikheter, firar människor för den de är, och för den mångfald de bidrar med som hjälper oss att bättre förstå och koppla samman med våra kunder och samhällen världen över.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Övriga kontorsassistenter och sekreterare
Arbetsmarknads- och socialförvaltningen
Ons, 25 mar 2026 - 03:25