Academic Work Sweden AB - Logo

Scania I-Talent Program - En unik möjlighet för nyutexaminerade IT-studenter

Academic Work Sweden AB

Stockholms län, Södertälje

Tidigare erfarenhet är önskad

30 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Scania I-Talent Program

För tionde gången lanserar Scania sitt populära I-Talent Program! I-Talent Programmet på Scania är en inspirerande sexmånadersresa utformad för nyutexaminerade IT-studenter med en passion för innovation och hållbarhet. Du kommer att få praktisk erfarenhet i en specialiserad IT-roll, tillgång till utbildning och möjlighet att samarbeta med team inom IT, försäljning, marknadsföring och forskning och utveckling (FoU). Programmet stärker inte bara tekniska färdigheter utan utvecklar också mjuka färdigheter inom ett stödjande nätverk – allt för att förbereda deltagarna att bidra till Scanias mål: att driva övergången till ett hållbart transportsystem. Om du tar examen våren 2026 eller har högst två års arbetslivserfarenhet inom IT, är detta programmet för dig!

OM TJÄNSTEN

Scania är ett av Sveriges största företag och erbjuder lastbilar och bussar för tung transport i kombination med ett brett utbud av produktrelaterade tjänster. Deras uppdrag är att driva övergången till ett hållbart transportsystem genom att utveckla säkra, smarta och energieffektiva transportlösningar som är bättre för både människor och vår planet. Idag har Scania cirka 50 000 anställda i cirka 100 länder och tillsammans med partners och kunder driver de övergången mot en mer hållbar transportindustri och är både trendsetters och pionjärer inom elektrifiering och hållbara transportsystem.

Tillsammans med flera andra I-talanger kommer du att erbjudas en unik chans att delta i ett program som kommer att kickstarta din resa på Scania. Du är anställd i en specifik roll och tillhör ett team men växlar arbetet i din roll med möten tillsammans med de andra I-talangerna. Programmet startar varje höst och är utformat för dig som är ny i din karriär och syftar till att ge dig de bästa möjliga förutsättningarna att växa in i din roll. I-Talent Programmet består, utöver det dagliga arbetet i ditt team, huvudsakligen av tre delar – “Lära dig din professionella roll”, “Go-and-see” och “Utbildning”. Detta ger mycket goda möjligheter att bygga ett bra nätverk inom Scania och utöver dina I-talanger kollegor och din närmaste chef, kommer du att tilldelas en buddy som kommer att finnas där för dig första gången. På Scania erbjuds du en multikulturell arbetsmiljö med ambitiösa kollegor och ett företag som investerar i ledarskap. Det finns plats för alla att växa här, oavsett om du vill vara generalist, specialist eller ledare. Om du har rätt inställning och är motiverad att ta ansvar, kommer du att ha alla möjligheter att utvecklas!

ARBETSUPPGIFTER

Arbetsuppgifter

Tilläggsinformation om rollen IRMB

Från ett tekniskt perspektiv arbetar teamet med Java och Spring Boot för backend, och Angular för frontend. Som I-Talent kommer du därför att få praktisk erfarenhet över hela stacken – arbeta med Spring Boot för att bygga robusta och skalbara backend-tjänster, och med Angular för att utveckla intuitiva och användarvänliga frontend-applikationer.

Men denna roll handlar om mer än att skriva kod. Vi söker någon som är nyfiken på den större bilden, någon som vill förstå varför vi bygger det vi bygger, inte bara hur. Du bör känna dig motiverad att utmana och utforska krav, ifrågasätta antaganden och hjälpa till att förfina lösningar så att vi skapar rätt saker, inte bara implementerar det som är skrivet.

Du kommer att arbeta i skärningspunkten mellan IT och FoU, samarbeta nära med tekniska experter, forskare och produktspecialister. Denna miljö kräver en mentalitet som drivs av utforskning, problemförståelse och innovation. Du kommer att delta i hela utvecklingsresan: från idé och analys till implementering och kontinuerlig förbättring.

Vi värdesätter individer som:

  • Ser bortom koden och söker förstå användarbehov och affärspåverkan
  • Känner sig bekväma med att navigera både IT- och FoU-kontexter
  • Tycker om att utforska krav och bidra till lösningsdesign
  • Tar initiativ och kommer med nya idéer för att förbättra hur och varför vi bygger våra system

I denna roll kommer du att bidra till lösningar som stödjer Scanias uppdrag att driva övergången till ett hållbart transportsystem – vilket gör ditt arbete både meningsfullt och framtidsinriktat.

VI SÖKER DIG SOM

I denna rekrytering kommer vi att lägga stor vikt vid dina personliga egenskaper och ditt intresse för både rollen och Scania som företag. Se därför till att tydligt förklara din motivation i din ansökan. Vi söker dedikerade problemlösare som tycker om att komma med nya idéer för hur saker kan förbättras. Du bör också ha starka samarbetsförmågor och ta ansvar för ditt eget lärande. Även om du kommer att vara en del av ett team, förväntas du kunna arbeta självständigt med olika projekt. Om detta låter som du, finns det oändliga möjligheter till tillväxt på Scania – till exempel, tidigare I-talanger har nu både ledarskaps- och specialistroller!

Formella krav:

  • Relevant eftergymnasial utbildning.
  • Grundläggande erfarenhet av full-stack utveckling (kursarbete, praktik eller hobbyprojekt är tillräckliga).
  • Starka samarbetsförmågor och erfarenhet av att arbeta i tvärfunktionella team.
  • Examen våren 2026, eller högst två års arbetslivserfarenhet när programmet börjar i september 2026.
  • Möjlighet att börja i september 2026 och främst arbeta på plats i Södertälje.
  • God kunskap i både svenska och engelska, eftersom den dagliga kommunikationen kommer att ske på båda språken, både muntligt och skriftligt.

Vår rekryteringsprocess

Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och det är vår klients önskan att alla frågor angående tjänsten riktas till Academic Work. Vår urvalsprocess är utformad för att vara grundlig och transparent. Den inkluderar:

  • Personlighet och problemlösningstester via Alva Labs.
  • En första telefonintervju med Academic Work.
  • En djupgående intervju med Academic Work.
  • En intervju med rekryterande chef och teamet på Scania.

Vi förväntar oss att slutföra hela processen (för detta team) under Q1.

INFORMATION OM FÖRETAGET

Denna rollbeskrivning är en av många inom I-talent programmet, här hittar du fler roller inom programmet och mer information: Scania I-Talent: Hållbara teknikkarriärer (https://www.scania.com/group/en/home/careers/i-talent.html)

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna