Ledigt jobb: Projekteringsingenjör, elkraft
- Jobb
- Station Operations- och övervakningsingenjör
Station Operations- och övervakningsingenjör
Hitachi Energy Sweden ABVästmanlands län, Västerås
Tidigare erfarenhet är önskad
134 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Jobbeskrivning
På Hitachi Energy är vårt syfte att främja en hållbar energiframtid för alla. Vi förser våra hem, skolor, sjukhus och fabriker med kraft. Bli en del av vårt team och arbeta med fantastiska människor, samtidigt som du lär dig och utvecklar dig själv i projekt som har en verklig påverkan på våra samhällen och samhället i stort. Ta med din passion, ta med din energi, och bli en del av ett globalt team som uppskattar en enkel sanning: Mångfald + Samarbete = Stora Innovationer
Vill du energisera din karriär genom att arbeta med utmanande kundprojekt inom avancerade kraft- och elektriska styrsystem? Hitachi Energy, enhet för nät och kraftkvalitetslösningar (GPQS) (tidigare FACTS – Flexibla AC-transmissionssystem) i Västerås, har för närvarande flera lediga tjänster för Station Operations- och övervakningsingenjörer inom vårt globala kompetenscenter / kontrollteknikavdelning.
Om du har den nödvändiga drivkraften och fokus på resultat, erbjuder Hitachi Energy, GPQS en stimulerande och dynamisk miljö i en global kontext där du kommer att arbeta i framkant av energibranschen. Vi erbjuder dig en roll där du kan växa på olika sätt: tekniskt och när det gäller synlighet och ledarskap.
För denna position söker vi en motiverad, teamorienterad doer med ett starkt intresse för cybersäkerhet och en vilja att dela med sig av sin expertis. Vi välkomnar ansökningar från erfarna yrkesverksamma, liksom yngre sökande som är angelägna om att ta sina karriärer till nästa nivå. För att lyckas i denna position behöver du vara organiserad, lyhörd och fokuserad på att leverera resultat och betjäna kunden.
Dina ansvarsområden
- Som Station Operations- och övervakningsingenjör med fokus på nätverk och cybersäkerhet kommer du att leverera högkvalitativa och kostnadseffektiva ingenjörslösningar för våra kunder.
- I nära samarbete med kollegor kommer du att vara ansvarig för att bedöma nätverks- och cybersäkerhetskrav i kundernas tekniska specifikationer, samt att prata med och samordna med kunder (liksom de interna cybersäkerhets- och projektteam) om hur man realiserar specifika krav i leveransen av kontrollsystemet.
- Du kommer att bli tilldelad som ansvarig för att designa, implementera, testa och distribuera nätverks- och cybersäkerhetskontroller för kontrollsystemet.
- Under idrifttagning kan du stödja nätverks- och cybersäkerhetsaktiviteter från Västerås eller på kundens plats beroende på din vilja att resa.
- Denna roll erbjuder många möjligheter till att utöka tekniska färdigheter och personlig tillväxt,
eftersom kraven inom nätverks- och cybersäkerhetsområdet och kundernas krav på efterlevnad av olika cybersäkerhetsstandarder ökar kraftigt.
Din bakgrund
- Du har en ingenjörsutbildning, helst en kandidatexamen i teknik eller vetenskap, särskilt inom elektroteknik eller motsvarande. Liknande utbildningar kan också övervägas.
- Erfarenhet av och/eller exponering för nätverks- eller OT-system, virtuella miljöer (Vmware, GCP, HyperV) är en fördel.
- OSI-lager,
- Förståelse för OT-miljökomponenter och OT-säkerhet
- Erfarenhet av AAA, RBAC, nätverksåtkomstkontroll, VPN, PKI
- God förståelse för Windows-operativsystemet
- Kännedom om Linux-plattformen
- Medvetenhet om vanliga säkerhetsverktyg som NESSUS, CIS CAT, Nmap, McAfee ePO
- Intresse och vilja att lära sig teknologier (IDS, IPS, SIEM)
- Flytande engelska, både skriftligt och muntligt, är ett krav. Svenska anses som en ytterligare fördel.
Relevant erfarenhet inom några av följande områden kommer att anses meriterande:
- Förståelse för OT-miljökomponenter och OT-säkerhet
- Förståelse för cybersäkerhetsämnen som AAA, RBAC, nätverksåtkomstkontroll
- God förståelse för Windows-operativsystemet
- Kännedom om Linux-plattformen
- Medvetenhet om vanliga säkerhetsverktyg som NESSUS, CIS CAT, Nmap, McAfee ePO
- Intresse och vilja att lära sig teknologier (IDS, IPS, SIEM)
- God förståelse för VPN och PKI
Denna position involverar en stor mängd kundkontakter och nära samarbete med kollegor världen över; därför krävs engelska, både muntligt och skriftligt; svenska anses som en ytterligare fördel.
Mer om oss
Är du redo för en spännande ny utmaning? Låter beskrivningen ovan som du? Vi är intresserade av att lära oss mer om dig och vad du kan bidra med, så tveka inte att ansöka även om du inte uppfyller alla krav.
Ansökningar kommer att granskas löpande, så dröj inte – ansök idag!
Rekryteringsansvarig Anitha Shanmugasundaram, [email protected], svarar gärna på dina frågor angående denna position.
Mer information: Fackliga representanter – Sveriges Ingenjörer: Nawzad Rashid, +46 107-38 91 48; Ledarna: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43; Unionen: Karin Ulvemark, +46 107-38 51 42 och Ingrid Rinaldo, +46 107-38 58 19. Övriga frågor kan riktas till Talent Partner Julia Wiklund, [email protected]
Hitachi Energy är en global teknikledare som främjar en hållbar energiframtid för alla. Vi betjänar kunder inom försörjning, industri och infrastruktur med innovativa lösningar och tjänster över hela värdekedjan. Tillsammans med kunder och partners banar vi vägen för teknologier och möjliggör den digitala transformation som krävs för att påskynda energiövergången mot en koldioxidneutral framtid. Vi förbättrar världens energisystem för att bli mer hållbart, flexibelt och säkert samtidigt som vi balanserar socialt, miljömässigt och ekonomiskt värde. Hitachi Energy har en bevisad erfarenhet och en oöverträffad installerad bas i mer än 140 länder. Huvudkontoret ligger i Schweiz, vi sysselsätter cirka 40 000 personer i 90 länder och genererar affärsvolymer på cirka 10 miljarder USD. www.hitachienergy.com
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb