Hitachi Energy Sweden AB - Logo

Ingenjör inom kraftsystem och styrsystem till Hitachi Energy

Hitachi Energy Sweden AB

Dalarnas län, Ludvika

Tidigare erfarenhet är önskad

31 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Möjligheten

Gå med i Power Quality Global Center of Competence i Västerås! Vi specialiserar oss på FACTS (Flexible AC Transmission Systems) teknik, som förbättrar kapaciteten och stabiliteten i elsystem. Detta gör att mer kraft kan nå kunder med minimal miljöpåverkan och lägre kostnader.

Vi expanderar vårt team och söker skickliga ingenjörer med expertis inom elsystem och styrsystem för kraftomvandlare. Din huvudsakliga uppgift blir att säkerställa den dynamiska prestandan hos våra styrlösningar baserat på kundens nätverkskodkrav.

Hur du kommer att göra skillnad

  • Bidra till utvecklingen av grund- och projektspecifika funktionaliteter för styrsystem för olika FACTS-omvandlare, och säkerställa stark dynamisk prestanda genom hela projektets livscykel.
  • Ta ansvar för styrsystemets prestanda från projektstart till idrifttagning, inklusive simuleringsstudier med PSCAD och RTDS för att verifiera dynamiskt beteende.
  • Delta i fabriksgodkännande tester och idrifttagning för att validera styrsystemets prestanda, samt producera tekniska rapporter och presentationer för kunder.
  • Samarbeta över funktioner och inom teamet, ge utbildning och tekniskt stöd under hela projektleveransen, samtidigt som du stödjer anbud och FoU-aktiviteter.
  • Tolka kundspecifikationer, delta i kundmöten och samordna med alla involverade discipliner för att anpassa tekniska lösningar till projekt- och anbudskrav.
  • Aktivt bidra till kunskapsdelning och kontinuerligt lärande inom styrsystem för högkraftsomvandlare, och arbeta nära globala team i en internationell miljö.

Din bakgrund

  • M.Sc. eller Ph.D. i Elektroteknik eller ett relaterat område.
  • Minst 10 års erfarenhet inom elsystem och analys av styrsystem, med djup expertis inom området.
  • Stark kunskap om styrteori för högkraftselektroniska omvandlare och praktisk erfarenhet av att utveckla komplexa styrfunktioner i MACH-system eller motsvarande C/C++ plattformar.
  • Skicklig i verktyg som PSCAD, RTDS och Hidraw (eller motsvarande) för att utveckla realtidsstyrsystem som används i fält.
  • Flytande i engelska, både skriftligt och muntligt; ytterligare språk är ett plus.
  • Självständig, ansvarsfull och kommunikativ lagspelare som trivs i dynamiska, multikulturella miljöer.

Vad vi erbjuder

  • Kollektivavtal
  • Flexibel arbetstid
  • Vård och friskvårdsbidrag
  • Fantastiska karriärmöjligheter inom Hitachi Energy både i Sverige och globalt
  • Mentor som stöd under onboard-fasen
  • Olika utbildningar och kurser som stödjer medarbetarutveckling
  • Mångsidigt företag med över 70+ nationaliteter som arbetar i Sverige
  • Tilläggsersättning för föräldraledighet
  • Medarbetarportal med tusentals rabatter och förmåner

Mer om oss

På grund av sommarlovet kommer vi att börja granska ansökningar efter sommaruppehållet. Vi informerar vänligen om att detta kan leda till vissa förseningar i rekryteringsprocessen. Vi uppskattar ditt tålamod och kommer att återkomma till dig i augusti!

Rekryteringschef Afshin Samadi, +46 107-38 52 94, svarar på dina frågor om tjänsten. Fackliga representanter – Svenska Ingenjörsförbundet: Nawzad Rashid, +46 107-38 91 48; Fack: Karin Ulvemark, +46 107-38 51 42 eller Ingrid Rinaldo +46 107-38 58 19; Ledare: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43. Alla andra frågor kan riktas till Lead Recruiter Renée Lundgren, +46 107-38 54 75, [email protected].

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge Novus: Oförändrat stöd – Socialdemokraterna störst
    Ons, 19 nov 2025 - 08:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, utveckling och betydelse för Sverige
    Ons, 8 okt 2025 - 08:00