Getnö Gård AB - Logo

Receptionist

Getnö Gård AB

Kronobergs län, Tingsryd

Tidigare erfarenhet är önskad

20 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Söker du sommarjobb ?

Vi söker en Receptionist till Getnö !

Vi söker nu SÄSONGSPERSONAL till sommaren 2025:

Vi söker Dig som vill jobba med människor såväl utländska turister som svenska konferensgäster.

Getnö-Lake Åsnen Resort, är en turist och konferensanläggning i södra Småland. Getnö ligger på en egen Ö-grupp mitt i sjön Åsnen och har broförbindelse i sydväst. Vi är omgivna av en fantastisk NATUR med naturreservat, fågelskyddsområden och Åsnens Nationalpark.

På Ön Getnö finns det en vacker naturcampingplats med 150 platser, 16 friliggande fritidsstugor, båtar, kanoter, kajaker, cyklar, strövstigar mm. I den ombyggda ladugården har vi vår reception, lantcafé, gårdsbutik, viltrestaurang och en mysig Publokal som vi kallar Älgbaren.

Vi erbjuder olika Naturupplevelser på naturens villkor.

Getnö har även en guideverksamhet, ÅsnenGuiderna, med bl.a gäddsafaris, gösfiske, guidade båtturer, fiskgjusesafaris, viltspaning och naturskola för barn. Vi arrangerar även olika tävlingar och Teambuilding, för grupper och företag. www.getnogard.se www.facebook.com/getnogard

Receptionist:

Vi söker en glad, öppen och social person, som tar ansvar och egna initiativ. Du har bra ordningssinne och är serviceinriktad. Du klarar även att göra många saker samtidigt. Kontakten med gästen är viktig men även samarbetet med övriga i teamet. På sommaren är vi cirka 12 - 14 personer i ”Team Getnö”.

Som receptionist är du vårt ansikte utåt och möter här alla våra gäster, tyskar, holländare, danskar, österrikare, schweizare, tjecker m fl. men även svenska besökare. Incheckningar till stugor, camping, uthyrning av båtar, kanoter, mm. Turistinformation, sevärdheter, ja enkelt utryckt bästa turistservice för våra gäster. I arbetet ingår även administrativa uppgifter. När vi har konferensarrangemang arbetar du även som konferensvärdinna/värd. Någon kväll kanske du hjälper till med att servera mat. Arbetsuppgifterna är många och olika, det gör jobbet extra roligt. Vi har även många interna aktiviteter i sommar teamet under säsongen.

Svenska och engelska samt datorvana är ett krav. Likaså, en 3 årig gymnasieutbildning. Om du har erfarenhet av tidigare receptions jobb är detta en merit. Tyska är en fördel om du kan. Kanske du har läst någon eftergymnasial Turismutbildning? Körkort och egen bil är en stor fördel. Personalboende finns om så önskas.

Varaktighet: juni-juli-augusti-september

Vi följer kollektivavtalet med VISITA / HRF under Turistanläggning.

Kontaktperson: Ingrid Olsson / Getnö – Lake Åsnen Resort.

Ansökan: Sista ansökningsdag 2025-05-05

Övrigt om ansökan: Välkommen med din ansökan, personligt brev + CV

Till: Getnö - Lake Åsnen Resort, 362 96 Ryd / Småland

Ansökan via e-post: ingrid@getnogard.se

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Senaste artiklarna
  • Allmänt - Skrotningspremie höjd till 25 000 kr vid byte till elbil
    Mån, 14 apr 2025 - 18:30
  • Elpriset - Dagens och Morgondagens Elpriser i Sverige
    Mån, 14 apr 2025 - 13:01
  • Inflationen - Inflationen april 2025: KPIF stabil på 2,3%
    Fre, 11 apr 2025 - 08:36
  • Information om Statsskuld.se - Stora Nyheter & Förbättringar på Statsskuld.se
    Mån, 31 mar 2025 - 15:20
  • Styrräntan - Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
    Tors, 20 mar 2025 - 14:02
  • Statsskulden - Sveriges Statsskuld på Historisk Lågpunkt
    Mån, 10 mar 2025 - 10:06