Hitachi Energy Sweden AB - Logo

Elektrisk Ingenjör till HVDC Test Center i Ludvika

Hitachi Energy Sweden AB

Dalarnas län, Ludvika

Tidigare erfarenhet är önskad

161 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Möjligheten

Du kommer att vara en del av High Voltage Direct Current i Ludvika. Vi utvecklar, tillverkar och säljer DC-transmissionssystem. Affärsenheten HVDC verkar främst på den globala marknaden. Teknologin används för att överföra elektrisk energi över långa avstånd och för kraftöverföring vid användning av undervattenskablar. HVDC används också för att koppla samman kraftsystem där traditionella AC-lösningar inte är effektiva, som mellan kraftnät med olika frekvenser. Elektroteknik omfattar planering, design, utveckling, testning, installation och samordning av relaterade aktiviteter som involverar elektriska/elektroniska komponenter och system, inklusive automation. Som vår elektriska ingenjör kommer du att arbeta med design och testning av kraftelektronik för HVDC-konverteringsventiler vid HVDC Test Center.

Hur du kommer att göra skillnad

  • Involverad i att utveckla och underhålla testutrustningen/anläggningen för de mest avancerade kraftkonverterarna på marknaden.
  • Ansvarig i våra utvecklingsprojekt.
  • Deltaga i utveckling och leveranstester av elektriska komponenter i kraftkonverterare.

Din bakgrund

  • Ingenjör med specialisering inom elektroteknik inklusive automation eller ha motsvarande arbetslivserfarenhet.
  • Starkt tekniskt intresse och öppen för att lära sig nya teknologier.
  • Kunskap inom elektrisk mätteknik och elektrisk design är fördelaktigt, liksom erfarenhet från elektrisk testning, kraftkonverterare och kraftelektronik.
  • Fördelaktigt om du känner till olika mätsystem och har ett intresse för elektronik samt erfarenhet av praktisk hantering inom teknikområdet.

Vad vi erbjuder

  • Kollektivavtal
  • Flexibel arbetstid
  • Vård- och friskvårdsbidrag
  • Fantastiska karriärmöjligheter inom Hitachi Energy både i Sverige och globalt
  • Mentor som stödjer dig under onboard-fasen
  • Olika utbildningar och kurser som stödjer medarbetarutveckling
  • Mångsidigt företag med över 70+ nationaliteter som arbetar i Sverige
  • Tilläggsersättning för föräldraledighet
  • Medarbetarportal med tusentals rabatter och förmåner

Mer om oss

Är du redo för en ny spännande utmaning? Låter ovanstående beskrivning som du? Välkommen att ansöka! Ansökningar kommer att granskas löpande, så dröj inte – ansök idag!

Rekryteringschef Frida Åberg, frida.aberg@hitachienergy.com, svarar på dina frågor om tjänsten. Fackliga representanter – Sveriges Ingenjörer: Mikael Hjort, +46 107-38 29 86; Unionen: Fredrik Holmgren, +46 107-38 21 85; Ledarna: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43. Alla andra frågor kan riktas till Talent Acquisition Partner Oliver Chicaiza, oliver.chicaiza@hitachienergy.com.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Elpriset - Elpriser 21-22 april 2025: Gratis energi och dyraste timmarna
    Mån, 21 apr 2025 - 13:01
  • Allmänt - Skrotningspremie höjd till 25 000 kr vid byte till elbil
    Mån, 14 apr 2025 - 18:30
  • Inflationen - Inflationen april 2025: KPIF stabil på 2,3%
    Fre, 11 apr 2025 - 08:36
  • Information om Statsskuld.se - Stora Nyheter & Förbättringar på Statsskuld.se
    Mån, 31 mar 2025 - 15:20
  • Styrräntan - Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
    Tors, 20 mar 2025 - 14:02
  • Statsskulden - Sveriges Statsskuld på Historisk Lågpunkt
    Mån, 10 mar 2025 - 10:06